Teknoloji Haberleri, Oyun Haberleri, Mobil Haberler

Teknoloji İle Yazılım Arasındaki İlişki

0 42

Teknoloji İle Yazılım Arasındaki İlişki

Günümüzde sürekli olarak gelişen ve güncellenen teknoloji kavramı artık birçok sektörü de abluka altına almıştır. Bu sekörlerden biri olan ve liderlik özelliği de gösteren bilişim sektörü yazılım departmanı teknolojiden  en çok etkilenen ve nem alan departmanlar arasındadır. Buna göre teknoloji ile yazılımı ayırt etmek yanlış bir durumdur. Çünkü yazılım sektörü tamamen teknolojiye dayalı olup birini birinden koparmak doğru olmaz. Bununla birlikte yazılımda birçok gereksinim teknoloji üzerinden gerçekleşmektedir. Çünkü teknolojinin gelişmesine bağlı olarak ortaya çıkan yeni ürünler yazılımcıların kafasında yeni fikirleri de beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda yeni fikirlerin bu gibi faktörlerle birleşmesi neticesinde ortaya çok daha parlak ve güzel olan icatlar da çıkmaktadır.

Geleceğin meslekleri arasında görülen ve gerçek anlamda girişimcilerin de en çok talep ettiği, üzerinde durduğu yazılım alanı teknoloji ile birlikte düşünülmelidir. Teknoloji ile paralel bir şekilde ilerleyen yazılım alanında yeni gelişmelerin olması dünyayı ve ülkemizi de etkilemektedir.

Teknolojik Olarak Gelişmelerin Yazılıma Katkıları

Her gün yeni bir elektronik ürün ortaya çıkmakta olup insanların kullanımına sunulmaktadır. Son model telefonlar, bilgisayarlar, ev aletleri ya da buna benzer daha birçok ürün her gün piyasaya sürülmektedir. Bu ürünlerin çıkmasıyla birlikte yazılım alanında da ihtiyacın artmasına sebep olunmuştur. Buna göre bir makinenin gerekli formatlarda çalışabilmesi tamamen belli komutlara ve kısıtlara göre yapılmaktadır. Ya da bir akıllı telefonun yazılım güncellemesi için adından da anlaşılacağı üzere yazılıma araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Teknolojik gelişmeler her gün bir yenisini daha üstüne ekleyerek ortaya yeni icatlar, yeni ürünler çıkarmaktadır. Bu ürünlere yazılım olarak karşılık verilmesi için de yazılımsal alanlarda gelişmeler kaydedilmiş ve yazılım programlarına, yazılımcılara olan ihtiyaç da haliyle artmıştır.

Teknolojiyi yazılım, yazılımı ise teknolojinin beslediği bir gerçektir. Bu iki terimin ayrı yollarda düşünülmesi kabul edilmeyip ikisinin de birbirini desteklediği görülebilir. Teknolojinin gelişmesi ortaya yeni yazılım yöntemlerini de çıkarmıştır. Buna göre eskiye göre daha hızlı çalışan kodlar, entegre sistemler ve daha optimize edilmiş sistemler mevcuttur.

Endüstri 4.0, Yapay Zeka ve Nesnelerin İnterneti Kavramı

Günümüzde etkili olarak kullanılan ve insanlara hem zaman hem de maliyet açısından avantaj sunan IOT kavramı nesnelerin interneti olarak bilinir. İnternet bağlantısı olan tüm açma kapama tuşuna sahip cihazların bu kapsamda ele alındığı yöntem ile birlikte insanlar artık çok kolay bir yaşam sürmekte ve teknolojik olarak da gelişmeler her gün artmaktadır. Güvenlik, enerji gibi dallarda fazlasıyla kullanılan bu yöntem sayesinde artık akıllı ev sistemleri gibi yeni teknolojiler de geliştirilerek insanlara yeni kazanımlar sağlanmıştır.

Bununla birlikte Endüstri 4.0 gibi bir kavramda ortaya atılarak endüstriyel hamlelerin her gün daha fazla arttığı gözlemlenmektedir. Endüstrinin de teknoloji ve yazılım alanında sürekli olarak ilişkili olduğu ve bu kavramların giderek bütünleştiği de bilinmektedir.

Bir diğer konu ise yapay zeka konusudur. Günümüzde fazlasıyla kullanılan ve gelecekte de tüm dünya tarafından ele alınacak olan bu konu sayesinde artık insan gücüne gerek kalmayarak tamamen robotik bir hayata geçiş sağlanacaktır. Teknolojik gelişmelerin sürekli olarak arttığı bu dönemde yapay zekadan da söz etmek mümkündür.

Yapay zeka, endüstri 4.0 ve nesnelerin interneti gibi kavramlar yazılım ve teknoloji ile birleşerek ortaya devasa anlamda teknolojik gelişmeler çıkmakta ve insanların yararına hizmetler de sağlanmaktadır. Böylesi güzel imkanları insanlara sunan teknolojik gelişmelerin günümüzden geleceğe kadar sürekli artacağı da aşikar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.