Teknoloji Haberleri, Oyun Haberleri, Mobil Haberler

ANDROİD TELEFONLARDA ROM NEDİR? NASIL ATILIR? NE İŞE YARAR?

0 88

ANDROİD TELEFONLARDA ROM NEDİR? NASIL ATILIR? NE İŞE YARAR?

ANDROİD TELEFONLARDA ROM NEDİR?

Hayatımızın vazgeçilmezlerinden bir tanesi olan cep telefonun ilk üretim tarihi 1973 yılıdır. Bu telefon en fazla sadece yirmi dakikalık bir görüşme yapabilmekteydi. Ülkemize ise cep telefonu 1994 yılında kullanılmaya başlanmıştır. O zamanın cep telefonlarının şarjı bir hafta gitmekteydi. Her gün gelişen teknoloji nedeniyle şimdiki cep telefonlarının şarjı en fazla bir gün dayanabilmektedir. Bu teknolojik gelişmelerinden bir tanesi de romlardır. 

Romlar ilk olarak genelde telefona üretici tarafından güncelleme gelmediği zamanlar da üretilen programlardı. Ancak günümüzde ise bu amaçtan çok şahsi zevkler üzerine üretilen programlar haline gelmiştir. Romlar piyasada genelde orijinal romlar, şirketlerin geliştirdikleri romlar ve şahısların geliştirdikleri romlar olarak üç kategoride değerlendirilir.  Genelde üreticiler, tüketiciye yazılımları kısıtlı bir şekilde sunar. Tüketiciler de romları bu kısıtlamaları aşmak için kullanırlar. 

ROMLAR İLE ANDOROİD TELEFONLAR DA DEĞİŞİM

Değişim her konuda zaman geçtikçe istenilebilecek bir durumdur. Çünkü değişim bazen kişinin farklı olmasını, görünmesini ve hissetmesini de sağlar. Gelişen teknolojiye güvenerek kişiler her şeyde olduğu gibi şahsi telefonlarında da değişim ve farklılıklar istemeye başlamışlardır. Bu talebe karşılık olarak romlar üretilmeye ve geliştirilmeye başlanmıştır. Romları telefon içerisine farklı özelliklerin katıldığı bir yazılım olarak algılayabiliriz. Rom atabilmek için öncelikle telefonunuza rot yetkisi kazandırmanız gerekir. Lakin romlar genelde rotlu üretilmektedir. Bu yüzden genelde bununla uğraşılmamaktadır. 

Romlar sayesinde telefonunuza ekstra özellikler kazandırabilirsiniz. Yazılımı ağır gelen telefona hafif bir yazılım yükleyerek telefonunuzu hızlandırabilirsiniz. Kullanmadığınız ve gereksiz uygulamaları silebilirsiniz. Telefonunuzun her özelliğini kendi zevkinize göre değiştirebilirsiniz. Kısaca romlar ile kendi telefonunuza kendiniz hükmedebilirsiniz.

ANDROİD TELEFONLARA ROOM ATMANIN TEHLİKESİ

Aslında dünyada her şey zıddı ile bakidir. İnsan bazen büyük tehlikeyi bertaraf edebilmek için daha az zararlı olanı tercih edebilmektedir. İyileşmek için kullandığımız her ilacın yan etkisinin olması buna en güzel örneklerden bir tanesidir. İşte romların da android telefonlarımıza geliştirici etkileri olduğu gibi bazı zararları da olabilir. Çünkü orijinalliğin üzerinde oynama yapmanın kazançları kadar riskleri de her zaman vardır. 

Romlar üzerinden maddi kazanç da elde edildiği için, daha fazla kazanabilmek adına bazen bu geliştirilen romlara fazla özen gösterilmediği durumlar olmaktadır. Rom atılan telefonun garantisi kesinlikle bozulmaktadır. Resmi romun geri yüklenmesi ile bu risk yok edilebilmektedir. Ancak Samsung gibi bazı markalar telefonlara sayaç koyarak bu kaçamağında önüne geçmiştir. Yüklenen romlar her zaman güvenli olmayabilir. Kişisel ve özel bilgilerinize erişim sağlayabilecek bir alt uygulama ile ulaşılabilir. Telefonunuz açılmayabilir. Uygulamaları telefonunuza kendiniz yüklemek zorunda kalırsınız. Tabi en tehlikeli riski ise emmc chipi yanıp telefonunuzun siyah ekran kalmasıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.