Teknoloji Haberleri, Oyun Haberleri, Mobil Haberler

ANDROİD TELEFONLAR DA ROOT NEDİR? NASIL ATILIR? NE İŞE YARAR?

0 56

ANDROİD TELEFONLAR DA ROOT NEDİR? NASIL ATILIR?  NE İŞE YARAR?

ANDROİD TELEFONLARDA ROOT NEDİR?

Hiçbir zaman yanınızdan ayırmadığınız cep telefonlarımızın sık sık değişen teknolojisine yetişemediğiniz aşikârdır.  Akıllı cep telefonu kullanıcıları her geçen gün giderek artmaktadır. Bu artış ile beraber farklı farklı işletim sistemleri ve uygulamalar geliştirilmektedir. Bu işletim sistemlerinden bir tanesi de her gün ismini duyduğunuz android işletim sistemidir. Bu işletim sistemine sahip olan akıllı cep telefonları günümüzde oldukça göz önünde bulunmaktadır. Herkes tarafından beğenilen ve ve çok fazla talibi olan android cep telefonlarının özelliklerinde beğenmediğiniz ve yeterli gelmeyen eksiklikler olabilmektedir. Bu gibi sorunları aşabilmek için telefonlara root atılmaktadır. Root kelime olarak yönetici anlamına gelmektedir. Android de kullanıcı yetkilerini almaya ve kazanmaya root denilmektedir.  Rod atılan telefonlarda tüketici her değişikliği yapabilmektedir. Root atma işlemi gerçekleşmeden önce sistem kullanıcıdan onay ister ve süper kullanıcı uygulamasını yükler.

ANDROİD TELEFONLARA ROOT NEDEN ATILIR

Üreticiler herkesin çok bilinçli ve ayrıntılı bir program bilgisine sahip olmadığı için bu özelliği kendileri sağlamamaktadır. Belli kısıtlamalar getirmektedir.  Kullanıcılar bu kısıtlamaları android telefona root atarak aşmaya çalışmaktadır. Root telefonların markasına ve yazılım sürümüne göre atılmaktadır. Root atılma işleminin tecrübeli kişiler tarafından yapılması halinde;  telefonunuzda ki istenmeyen tüm reklamları kaldırabilir, işlem frekansını ve kulaklık sesinizi arttırabilir, ekran hassasiyetini değiştirebilir, pil gücünü arttırabilir, tam bir şekilde yedekleme sağlayabilir ve yüklediğiniz programların paylaşılmanızı mecbur tuttukları bilgileri paylaşmadan programları kullanabilirsiniz.

ANDROİD TELEFONLARA ROOT ATILMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER

Root işleminin sağladığı yetkilere bakıldığında bu işlem çoğu kişi için çok cazip gelebilir. Ancak bu işlem aslında yasal değildir. Bu yüzden root izni üreticiler tarafından kullanılamaz duruma getirilmiştir. Bu işlemi yapacak kişilerin konu hakkında ayrıntılı bir donanıma sahip olması gerekmektedir. Çünkü bilgisizce yapılan bir işlem yüzünden telefonunuza ciddi zararlar verilebilir. Root atılan telefon garantiden çıkar. Root atılan her telefonda güvenlik açığı meydana gelir ve Root atıldıktan sonra telefonun kapanıp kullanılamaz duruma gelme olasılığı vardır. Telefonuna root işlemi yapacak kullanıcının bu riskleri bilmesi ve ona göre kararını vermesi gerekmektedir. Aksi halde kullanıcı sahip olmayı istedikleri yüzünden sahip olduklarını kaybedebilir.  

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.