Teknoloji Haberleri, Oyun Haberleri, Mobil Haberler

VPN Nedir ? VPN Nasıl Kullanılır ?

0 177

Virtual Private Network olarak açılımı sağlanan bir sistemdir. Türkçe olarak Sanal Özel Ağ şeklinde çevrilebilmektedir. Adresinizi esasında bulunmadığınız bir lokasyondaki ağa bağlamaktadır. Bu sayede bulunduğunuz konumda kısıtlı olan sitelere giriş yapmak gibi pek çok işlemi sanal özel ağ ile gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Bu hizmeti sunan birçok farklı firma bulunmaktadır. Bu hizmeti almak istediğinizde hem ücretli hem de ücretsiz olarak tercih imkanınızın oldukça geniş olduğunu göreceksiniz. Ancak bu noktada önemle belirtmek gerekir ki, güvenliğinizi gerçekten sağlayabilmek için güvenilirliği ile tanınan firmalardan hizmet almanız en doğru olacaktır.

VPN Nedir ? Nasıl Kullanılır?

vpn

VPN programlarının genel kullanımı ise oldukça kolaydır. VPN uygulamalarını indirdikten sonra yalnızca bağlantı sağlayarak kullanım sağlamanız mümkündür. Bazı uygulamalar ise belirli konumlar arasında konum seçiminde bulunmanızı istemektedir. Bu durumda konum seçimini manuel olarak sizin yapmanız gerekecektir. Bunun yanında eklenti olarak çalışan VPN programlarını da tercih edebilirsiniz.

Wikipedia- VPN Nedir ?12

VPN Ne İçin Kullanılır?

VPN kullanım alanları incelendiğinde oldukça geniş bir kullanım imkanı sunduğu görülmektedir. Bununla birlikte en temel kullanım alanları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Kısıtlı ve Yasaklı Sitelere Giriş Yapmak : Günlük olarak kullanılan Twitter gibi platformların dahi erişim engeli olabilmesi mümkündür. VPN ile IP adresiniz farklı bir ülkede görünmektedir. Bu sayede kısıtlanan ve yasaklanan sitelere giriş yapabilmeniz sağlanmaktadır.
  • Dosya İndirmek : Torrent siteleri yasa dışı dosya indirilmesine imkan tanıması nedeniyle sıklıkla yasaklanmaktadır. VPN ile bu problemi çözebilirsiniz.
  • Gizlilik Sağlamak : Önemli bilgilerinizin başkalarının eline geçmemesi için ve internet deneyiminizde mahremiyetinizi sağlamak için VPN kullanmak doğru bir tercih olacaktır.

VPN Ne Kadar Güvenilir?

VPN güvenilirliği konusunda, tamamının güvenli olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. VPN firmalarının neredeyse tamamı, hizmet sağlarken trafik bilgilerini tutmadıklarını iddia etmektedir. Bu sayede üst düzey güvenlik ve gizlilik sağlanabilmektedir. Bununla birlikte firmalar sözleşmelerinde gerek olması durumunda bilgileri paylaştıklarını da belirtmektedir. Bu durum, firmaların esasında bilgileri kayıt altında tuttuğu anlamına gelmektedir.

Bunun yanında VPN şifreleme mekanizmaları da, güvenlikte probleme neden olabilecektir. Bu nedenle VPN servisi seçiyorsanız, güvenilirlik sağladığından emin olduğunuz güçlü şifreleme sağlayan firmaları seçmelisiniz.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN çalışması için kullanılması gereken birçok farklı protokol ve teknoloji bulunmaktadır. Bunun yanında en genel haliyle VPN uygulamalarının şifreli bir tünel yardımıyla ağ adresinizi değiştirdiğini söyleyebilmek mümkündür. VPN ile özelleşmiş bir ağ sürücüsü kurulmaktadır. Tarafınıza yeni bir IP numarası yani internet kimliği verilmektedir. Bu sayede karşı ağdan gelen IP numaranız ile o ağ üzerinde işlem yapmaya devam edebilirsiniz. Bilgisayarınız ile karşı ağ arasında oluşturulan şifreli tünel, akışın dışarıdan görüntülenmesini engellemektedir. Bu konuda uzman güvenlik çalışanları ise şifreli bir veri dolaşımı olduğunu anlayabilirler. Bununla birlikte VPN güvenliğiniz çok düşük seviyede değilse, akış içeriği hakkında bilgi sahibi olamayacakları söylenebilmektedir.

Teknoloji kategorimize girerek daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

VPN Çeşitleri Nelerdir?

VPN çeşitleri temelde 3 sınıfta toplanmaktadır. Oyunlara veya kurumlara özel olarak kullanılabilen VPN’ler ve kamuya açık VPN’ler bulunmaktadır. Kurumlara özel olarak sunulan VPN’ler kurumsal özel ağlarla evdeki bilgisayarlar arasında bağlantı kurmak için hazırlanmaktadır. Güvenlik seviyelerinin oldukça yüksek olduğu söylenebilmektedir. Oyunlarda ise yanıt sürelerini hızlandırmak için VPN kurulabilmektedir. Bu VPN türü de, kurumsal VPN’ler gibi özel ve güvenliklidir.

En bilinen ve en yaygın olarak kullanılan VPN türü ise kamuya açık VPN’lerdir. Bu VPN türlerinde trafik toplu şekilde farklı bir konumdan sağlanmaktadır. Güvenlik konusunda riskli bir seçenektir. Bu nedenle bu tür VPN seçeneklerinde siber saldırı gibi problemler meydana gelebilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.