Teknoloji Haberleri, Oyun Haberleri, Mobil Haberler

Teknolojinin İnsanlar Üzerine Etkisi

0 219

Teknolojinin  İnsanlar Üzerine Etkisi

Günümüzde sürekli olarak gelişen ve değişen teknoloji kavramı insanlar üzerinde birçok etki sunmaktadır. Buna göre insanlara olumlu ya da olumsuz olarak etki veren teknoloji, insanlar için bir çığır da açmış durumdadır. Buna göre teknolojinin sürekliliğinden ve sürekli olarak geliştiğinden bahsedecek olursak günümüzde ve gelecekte fazlasıyla insan hayatında olacaktır. Peki teknolojinin insanlara yararı mı fazladır yoksa zararı mı? İnsanlar üzerinde teknolojinin etkisi nasıldır? Geçmişten günümüze gelişen ve hayatımızda her zaman yeri olacak teknolojinin çeşitli avantajları ve dezavantajları mutlaka vardır.

İnsanlar teknolojiyi hangi amaçla kullandığına bağlı olarak avantaj ve dezavantajlarından etkilenebilir. Nitekim teknolojiyi daha yararlı işler için kullanan ve kendileri için lehine kullanan kişiler .eşitli avantajlarından yararlanabilir.

Teknolojinin İnsanlara Avantaj ve Dezavantajları

İnsanlar çeşitli işlerde teknolojik imkanlara başvurarak işlerini gerçekleştirebilir. Buna göre eğitim, sağlık ya da çeşitli amaçlarla teknolojiler kullanılabilir. Özellikle öğrencilerin ders dokümanlarına daha rahat ulaşması, devlet işleri ile alakalı gerekli düzenlemeleri internet üzerinde daha kolay bulması ya da telefon faturası, elektrik ya da doğal gaz faturası ödemek için yine çeşitli internet bankacılığı uygulamalarına başvurması teknolojinin yararı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir diğer taraftan ise insanları fazlasıyla tebelleştiren, özellikle de sosyal medya, oyun gibi alanlarda insanların fazla vakit harcamasına neden olduğundan dolayı insanların kendi önemli işlerini geri atma noktasında teknolojinin zararlarından bahsetmek mümkündür. Özellikle de keyfi durumlarda fazlasıyla teknolojiyi kullanan kişilerin yine bu durumlarda kendilerini sürekli olarak başka alanlarda bulmaları da gözlemlenmektedir.

Bu gibi durumlardan nasıl uzaklaşılır? Hangi yöntemler izlenerek teknolojiyi daha çok yararımıza kullanabiliriz? Şöyle ki, insanlar kendi ihtiyaçlarına yönelik olarak teknolojiyi kullanırsa avantajlarından maksimum düzeyde yararlanabilir. Bu bakımdan bahsettiğimiz üzere eğitim, devlet ya da sağlık, fatura ödeme gibi alanlarda uygulanan faaliyetler insanlara daha çok yarar sağlayıp yine insanların teknolojiyi lehine kullanacakları bir durum ile karşı karşıya bırakacaktır. Keyfi durumlardan feragat edip tamamen bilim, temel ihtiyaçlar konularına yönelmek teknolojiyi daha anlamlı kılacaktır.

Teknolojinin Sektörlere Dağılımı

Birçok sektörde, kurumda teknolojinin izlerini görmek mümkündür. Buna göre ilk olarak yazılım sektöründe teknolojinin etkisinden söz etmek mümkündür. Çünkü yazılım ile teknoloji sürekli birbirini destekleyen kavramlar olmak üzere birbirinden ayrı düşünülemez olup birbiri üzerinde etkileri vardır. Bu anlamda teknoloji ile yazılım sektörünü ayırt etmek düşünülemez. Yine bununla birlikte teknoloji kavramını birkaç farklı sektörde daha görmek mümkündür. Sağlık sektörü, bankacılık sektörü, üretim sektörü, sanayi sektörü ve daha birçok sektör üzerinde teknolojiden söz etmek mümkündür.

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerine göre teknolojik hamlelerin de doğru oranda arttığı bir gerçektir. Buna göre ülke ekonomisinin kalkındırılması ya da birçok anlamda daha ileri seviyelere gidilmesi açısından teknoloji önemli bir rol oynamaktadır. Teknolojiyi birçok sektörle bağlantılı olarak düşünebilir ve teknolojisiz bir dünyanın imkansız olacağını de belirtmek isteriz.

Çok büyük devletlerin, kurumsal anlamda şirketlerin ve bireysel olarak kişilerin uç noktalarına kadar kullanmış oldukları teknoloji kavramı birçok açıdan insanlara, devletlere ya da firmalara destek sağlamakta ve yine çeşitli avantajlar da sunmaktadır.

Böylesi imkanları sizlere sunan ve olabildiğince gelişmenize de  katkı sağlayan teknolojiyi sürekli olarak aktif kullanmak önemlidir. Nitekim bir ülkenin gelişmesi ve ortaya yeni şeyler koyması açısından teknoloji büyük bir rol oynar. Bu nedenle teknolojiyi diğer sektörlerden ya da olaylardan bağımsız olarak düşünmemek gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.