Teknoloji Haberleri, Oyun Haberleri, Mobil Haberler

Teknoloji Bağımlılığı

0 64

Teknoloji Bağımlılığı

Özellikle genç yaştan kişiler, öğrenciler, çocuklar teknoloji ile günümüzde çok daha erken tanışmış olup kendilerini fazlasıyla kaptırmıştır. Çünkü insanların kolaylıkla abluka altına alan ve etkisi altında bırakan teknolojik gelişmelerin avantajları olduğu gibi dezavantajları da mümkündür. Buna göre dezavantajları arasında teknolojinin çocuklarda daha fazla etkisi görülür. Peki nedir bu gibi durumlar? Öncelikle çocukların gördükleri her şeye fazlasıyla ilgi duydukları ve kısa sürede sahip olmak istemeleri onları teknoloji ile buluşturmaktadır. Daha erken yaşlarda erken biçimde teknoloji ile tanışan kişilerin çeşitli sorumluluklardan uzaklaştıkları ve zamana göre de teknolojiye bağlandıkları görülür. Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ve buna benzer daha birçok teknolojik aleti kullanan kişilerin zamanla daha fazla kullanmak istemeleri onları teknoloji bağımlısı yapmaktadır.

Teknoloji bağımlısı olan sadece çocuklar değildir elbette. Üniversite okuyan gençler, yetişkin birçok insan ve daha fazlası… Böylesi geniş bir kitleyi etkisi altına alan teknoloji kavramı insanlara tatlı gelerek bağımlı yapmakta ve onlara olumsuz etkiler de bırakmaktadır. Bu etkileri aşmak için neler yapılabilir? Teknolojiyi zarardan ziyade yarara dönüştürmek nelere bağlıdır? İşte detaylar…

Teknoloji Bağımlısı Olmaktan Kurtulmanın Yolları

Teknoloji bağımlısı olan kişilerin genellikle dizi, film izlemeleri ya da oyunlar oynayarak vakitlerini daha çok boşa harcadıkları görülmektedir. Bu anlamda bu kişilerin ilk yapması gereken şey sorumluluklarını önceliklendirerek daha yararlı alanlarda teknolojiyi kullanmasıdır. Örneğin ilkokul çağındaki bir öğrencinin teknolojiyi daha yararlı kullanması için eğitim videoları izlemesi gerekir. Bununla birlikte üniversite ya da lise eğitimi alan kişiler de teknolojinin zararlı etkilerinden kurtulmak ve daha fazla yarar sağlamak için yararlı programları takip edebilirsiniz. Bunun için çeşitli mobil uygulama platformları, internet siteleri de mevcuttur.

İnterneti ve teknolojiyi daha yararlı kullanmak ve neticesinde ihtiyaçlara yönelik olarak cevaplar almak için araştırmalarda da bulunabilirsiniz. En fazla temin edilen uygulamalar, ziyaret edilen siteler ya da buna bağlı olarak gerçekleştirilen yöntemler hakkında bilgi sahibi olmak size referans olması açısından iyi bir yaklaşım olacaktır. Bu bağlamda sürekli olarak aktif kalmalı ve ihtiyaçlarınızı belirleyerek avantajlı kullanım yollarını denemelisiniz.

Bunun dışında sürekli olarak bahsettiğimiz gibi dizi, film ve oyun gibi aktiviteler ile meşgul olmak insanları asıl işlerinden soyutlamakla birlikte sorumsuzluk kavramına da itmektedir. Böylesi durumlarla karşılaşmamak ve teknolojiyi daha yararlı biçimde kullanmak açısından araştırmalar yapılmalı, ihtiyaçlar belirlenmeli ve gereksinimler de karşılanmalıdır.

En Çok Hangi Yaş Grubu Etkilenmektedir?

Belirttiğimiz üzere özellikle ilkokul çağındaki çocukların teknolojiyle bu dönemde daha erken tanışması onların hoşlarına gidecek uygulamalarla karşılaşması onların hayal dünyasını daha da genişletebilir. Bu bağlamda anne ve babalara da önemli görevler düşmektedir. Bununla birlikte daha yetişkin olan kişilerin de teknolojiye olan bağımlılıklarını görmek mümkündür.

Bu yaşlardaki kişilerin çeşitli destekleri de alarak teknoloji bağımlılığından kurtulmaları gerekmektedir. Aksi durumda teknolojiye bağımlı olarak büyümekte olan çocuklar sorumluluklarından uzaklaşacakları gibi iletişim anlamında da verim alamayacaklardır. Kendilerini ifade etmek, iletişim kurmak gibi noktalarda sürekli olarak geri planda olabilecek olan bu kişiler istedikleri yerlere gelme noktasında da çeşitli sorunlarla karşılaşabileceklerdir.

Bundan kurtulmak için ailelerin daha dikkatli davranmaları da gerekmektedir. Çocuklarına internet, teknoloji gibi nesnelerin daha az verilmesi gerektiğinin bilincinde olması gereken aileler bu noktada çocuklarına gerekli ilgiyi ve alakayı da göstermelidirler. Bu noktada çocukların daha fazla sorumluluk bilincinde olması ve teknolojiyi yararlarına kullanmaları da gereklidir. Aksi durumda teknolojinin zararları ile karşılaşacaklardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.