Teknoloji Haberleri, Oyun Haberleri, Mobil Haberler

KeRanger Virüsü Nedir ? Nasıl Silinir ?

0 399

KeRanger, sistemlere gizlice sızan ve daha sonra depolanan dosyaları şifreleyen fidye yazılımı tipi bir kötü amaçlı yazılımdır.

Bu kötü amaçlı yazılım Windows işletim sistemine sahip bilgisayarların yanı sıra Mac Os işletim sistemi kullanan bilgisayarlara da bulaştığı gözlemlenmektedir.

KeRanger virüsü
KeRanger virüsü

KeRanger virüsü Mac Os işletim sistemine sızabilen ilk fidye yazılımıdır. Bu virüs bilgisayarınıza bir kez sızdıktan sonra anlaşılması güç bir hal alıyor. Çünkü bu fidye yazılımı bilgisayarınıza sızdıktan sonra 3 gün boyunca hiçbir tepki vermiyor. Aynı bir virüsün kuluçka süresi gibi…

Üç günlük sessizliğin ardından ortaya çıkan KeRanger virüsü, dosyalarınızı şifreleyerek onları kullanılamaz bir hale getiriyor. Şifrelenmiş dosyaları açmak bir hayli zor olduğundan profesyonel bir yardım almanız gerekiyor. Zira bu dosyalar 2048 bit RSA ile şifrelenmiş olduğundan açmanız söz konusu bile değil.

Şifrelenen dosyaları açmanız için siber güvenlik uzmanlarından yardım isteyebilirsiniz. Çok önemli bilgilerin bulunduğunu tespit eden KeRanger yöneticileri,dosyaların şifrelerini açmak için sizlerden para talep ediyor. Kullanıcının bunu reddetmesi durumunda bu kişiler klasörleri sonsuza kadar kilitliyor.

Yani bu dosyaların yedeklerini almadıysanız başınız belada demektir.

KeRanger Virüsü Nasıl Bulaşır ?

Bu virüs bilgisayara bulaşması kolay olan bir virüs olduğundan dikkatli olmanız gerekmektedir.  Torrent dosyaları, spam olarak gönderilen E-postaların eklerindeki dosyaları, sahte yazılım güncellemesi olarak adledilen dosyalar, güvenilir olmayan websitelerinden indirilen dosyalarda bu virüs kolaylıkla bulunabilir. Bu yüzden bildiğiniz ve güvendiğiniz websitelerinden program ve uygulama yüklemeniz gerekmektedir.

“Teknoloji” kategorisine girerek bu gibi bilgileri edinebilirsiniz.

KeRanger Virüsünden Nasıl Korunurum ?

Ayrıca bu virüsten korunmanız için aşağıdaki methodları uygulayın. Bu methodlar sizin bilgisayarınızı KeRanger virüsünden koruyacaktır. Sadece bu virüs değil, birçok virüsü bilgisayarınızdan uzak tutmak için aşağıdaki yönergeleri eksiksiz uygulayınız.

  • Windows ve Mac Os yazılımınızı sürekli olarak güncelleyin.
  • Windows, Mac Os veya hangi işletim sistemini kullanıyorsanız, bu işletim sistemini orjinal olarak kullanın. Yani bu işletim sistemini kesinlikle korsan olarak kullanmayınız.
  • E-Posta’nızın spam klasöründe bulunan postalara itibar etmeyin.
  • Spam klasöründeki postalarda bulunan ekleri bilgisayarınıza indirmeyin. KeRanger virüsü bu yol ile çok fazla dağıtılmaktadır.
  • Oyun, Program veya Uygulama indireceğiniz zaman güvenilir siteleri tercih edin.
  • Her websitesinden torrent dosya indirmeyin. Torrent dosyalarına virüs yazma olasılığı diğerlerine göre daha kolaydır ve yaygındır.

KeRanger virüsünün hedeflediği dosya türlerinin listesi:

.3dm, .3ds, .3g2, .3gp, .7z, .ab4, .accdb, .accde, .accdr, .accdt, .ach, .acr, .act, .adb, .ads, .ai, .ait , .al, .apj, .arw, .asf, .asm, .asp, .asx, .avi, .back, .backup, .bak, .bank, .bay, .bdb, .bgt, .bik,. bkf, .bkp, .blend, .bpw, .cdb, .cdf, .cdr, .cdx, .ce1, .ce2, .cer, .cfp, .cgm, .class, .cls, .cmt, .cnv, .cpi, .cpp, .cr2, .craw, .crt, .crw, .cs, .csh, .csl, .csv, .dac, .db, .db3, .dbf, .dbr, .dbs, .dc2 , .dcr, .dcs, .dcx, .ddd, .ddoc, .dds, .der, .des, .design, .dgc, .djvu, .dng, .doc, .docm, .docx, .dot,. dotm, .dotx, .drf, .drw, .dtd, .dwg, .dxb, .dxf, .dxg, .ebd, .edb, .eml, .eps, .erf, .exf, .fdb, .ffd, .fff, .fh, .fhd, .fla, .flac, .flv, .fm, .fp7, .fpx, .fxg, .gdb, .gray, .grey, .grw, .gry, .hbk, .hpp .ibd, .idx, .iif, .indd, .java, .jpe, .jpeg, .jpg, .kdbx, .kdc, .key, .laccdb, .lua, .m4v, .maf, .mam,. maq, .mar, .maw, .max, .mdb,.mdc, .mde, .mdf, .mdt, .mef, .mfw, .mmw, .mos, .mov, .mp3, .mp4, .mpg, .mpp, .mrw, .mso, .myd, .ndd, .nef, .nk2, .nrw, .ns2, .ns3, .ns4, .nsd, .nsf, .nsg, .nsh, .nwb, .nx1, .nx2, .nyf, .obj, .odb, .odc , .odf, .odg, .odm, .odp, .ods, .odt, .oil, .one, .orf, .otg, .oth, .otp, .ots, .ott, .p12, .p7b,. p7c, .pages, .pas, .pat, .pbo, .pcd, .pct, .pdb, .pdd, .pdf, .pef, .pem, .pfx, .php, .pip, .pl, .plc, .pot, .potm, .potx, .ppam, .pps, .ppsm, .ppsx, .ppt, .pptm, .pptx, .prf, .ps, .psafe3, .psd, .pspimage, .ptx, .pub .puz, .py, .qba, .qbb, .qbm, .qbw, .qbx, .r3d, .raf, .rar, .rat, .raw, .rdb, .rm, .rtf, .rwz,. sas7bdat, .say, .sd0, .sda, .sdf, .snp, .sql, .sr2, .srf, .srt, .srw, .st4, .st5, .st6, .st7, .st8, .stc, .std, .sti, .stw, .stx, .svg, .swf, .sxc, .sxd, .sxg, .sxi, .sxm, .sxw, .tex, .tga, .thm, .tlg, .txt , .vob, .vsd, .vsx, .vtx, .wav, .wb2,.wbk, .wdb, .wll, .wmv, .wpd, .wps, .x11, .x3f, .xla, .xlam, .xlb, .xlc, .xlk, .xll, .xlm, .xlr, .xls, .xlsb, .xlsm, .xlsx, .xlt, .xltm, .xltx, .xlw, .xpp, .xsn, .yuv, .zip, .tar, .tgz, .gzip, .tib, .sparsebundle

KeRanger Virüsününü Nasıl Silerim ?

Bu başlık altında Keranger virüsü bilgisayarınızdan nasıl silebileceğinizi anlatacağım. Aşağıdaki yönergeleri dikkatli bir şekilde inceleyiniz ve uygulayınız.

Öncelikle bilgisayarınızda BitTorrent programı varsa, bu programı güncelleyeniz. Bu programın eski sürümlerinde bu virüsün bulunduğunu bazı siber güvenlik uzmanları söylemektedir.

Ayrıca MalwareBytes programı bu virüsü etkisiz hale getirdiğini de bazı forum sitelerinde belirten kullanıcılar mevcuttur.

Eğer Bittorrent uygulamasını indirmek istiyorsanız bu linke tıklayınız. Bu linkte resmi bittorrent websitesini bulabilirsiniz. Buradan indireceğiniz program güvenilirdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.