Teknoloji Haberleri, Oyun Haberleri, Mobil Haberler

Çelik Konstrüksiyon Ev Teknolojisi ve Avantajları

0 98

Çelik konstrüksiyon Ev Teknolojisi Nedir ?

Çelik konstrüksiyon ev teknolojisi, özellikle deprem bölgelerinde son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Teknolojinin gelişiminin inşaat ve yapı sektörüne yansımalarından birisi olan çelik konstrüksiyon ev teknolojileri, hızlı ve dayanıklı bir yapı için ideal bir seçenektir. Bu teknolojinin sağladığı avantajlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Depreme karşı dayanıklı yapılar oluşturulmasını sağlamaktadır. Çelik konstrüksiyon, evlerin hafif ve esnek olmasını sağlamaktadır. Bu durum deprem anında evlerin ayakta kalabilmesine yardımcı olmaktadır.
  • İnşaatlarda kullanılan beton, içerisinde birçok farklı maddeyi barındırmaktadır. Çelik konstrüksiyonlu evler ise çelik bazlı malzemelerden imal edilmektedir. Bu homojenlik depreme karşı da dayanıklılığı arttırmaktadır.
  • Kolay monte edilebilir bir yapıya sahiplerdir. Bu sayede inşaat süresi de minimum seviyeye inmektedir. Çelik konstrüksiyon ev modelleri, fabrikada hazırlanmaktadır. İnşaat sahasında ise yalnızca montajı gerçekleştirilmektedir.
  • İnşaat süresinin kısalması, ekonomik olarak da tasarruf sağlamanıza imkan tanımaktadır.
  • Yıldırım düşme riski düşüktür. Bu tür doğa olaylarının yaşanmaması için yalıtım sağlanmakta ve elektrik toprağa iletilmektedir.
Çelik Konstrüksiyon Ev teknolojisi yararları
Örnek Bir Çelik Konstrüksiyon Ev

Çelik madenini daha detaylı incelemek için buraya tıklayın.

Çelik Konstrüksiyon Ev Nedir?

Çelik konstrüksiyon, son teknoloji yapı tekniklerinden birisidir. Prefabrikasyon yöntemi olarak açıklanabilecek çelik konstrüksiyonda öncelikle çelik konstrüksiyon iskeleti hazırlanmaktadır. Ardından bu iskelet evi oluşturacak şekilde inşaat alanında monte edilmektedir. Bu teknoloji, binanın zemin, çatı ve duvarlarını desteklemekte ve sağlamlaştırmaktadır.  Bunun yanında daha önce bahsetmiş olduğumuz gibi inşaat süresini de oldukça kısaltmaktadır.

Çelik Konstrüksiyon Evlerin Özellikleri Nelerdir?

Çelik konstrüksiyonlu evlerin özellikleri, yapı inşa ettirmek isteyen kişiler için karar verme aşamasında oldukça önemlidir. Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Hem sağlam hem de hafif evlerdir. Bu nedenle özellikle deprem bölgesinde sık tercih edilmektedir.
 • Ses yalıtımı ve ısı yalıtımı konusunda oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır.
 • Minimum çalışma süresiyle işçilik maliyetlerini azaltması gibi özelliklere sahiptir. Bu durum çelik konstrüksiyonlu evlerin uygun fiyatlı olmasını sağlamaktadır.
 • Kısa süre içerisinde tamamlanabilmesi, acil olarak inşa edilecek yapılar için de ilk tercih olarak gösterilmesini sağlamaktadır.
 • İç tasarım ve dış tasarım açısından geleneksel yöntemlerle hazırlanan evlerden herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Çelik konstrüksiyonlu evlerde de pimapen veya ahşap kapı kullanabilir veya çelik dış kapı yaptırabilirsiniz.

Bu gibi teknolojik gelişmeleri takip etmek için,  “Teknoloji” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Çelik Konstrüksiyon Evlerin Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Bu evlerin yalıtımı, inşaat sürecinde çelik konstrüksiyon teknolojisini kullanmak isteyen kişilerin araştırdığı konu başlıklarından birisidir. Bu evlerin de geleneksel inşaat yöntemleri kullanılarak üretilen evlerde olduğu gibi farklı yalıtım yöntemleri bulunmaktadır. Çelik konstrüksiyonlu evler, yalıtım bakımından oldukça yetkindir. Bu tür evlerde böcek saldırısı, paslanma  gibi problemler yaşanmamaktadır. Bu sayede nemli bölgelerde de tercih edilebilir seçeneklerden birisi haline gelmektedir .

Çelik Konstrüksiyon Ev Fiyatları

Çelik konstrüksiyon evlerin fiyatları konusunda en büyük yanılgı betonarme evlerden çok daha yüksek maliyetleri sahip olduğu düşüncesidir. Esasında çelik konstrüksiyonlu evler, betonarme evlerden daha pahalı değildir. Bununla birlikte fiyat konusunda net bir bilgi vermek doğru da değildir. Çelik konstrüksiyon ev fiyatlarını belirleyen farklı parametreler bulunmaktadır. Bilgi sahibi olmanız açısında bu parametreler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Ses ve ısı yalıtımı için tercih edilen yalıtım malzemesinin kalitesi
 • Mantolamada kullanılan model
 • Ev için belirlenen metrekare
 • Evin kat sayısı
 • Evin iç tasarımı
 • Dış tasarımda kullanılacak malzemelerin kalitesi ve modeli

Tüm bunların yanında bu evlerin fiyatlarında belirleyici olan bir diğer husus ise işçilik masraflarıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.