Teknoloji Haberleri, Oyun Haberleri, Mobil Haberler

Bilgisayarda Depolama Alanı Açmak

0 753

Bilgisayarlar artık hayatımızın çok büyük bir bölümünü kapsayan bir teknolojik alet haline gelmiş durumda. Bilgisayarlar vasıtasıyla İnternet aleminde geziye çıkabileceğiniz gibi oyunlar ve çeşitli programlar ile hayatınızı daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Bu konuda ilk olarak bilgisayarda depolama alanı açmak dışında harddisk nedir ona bakalım.

harddisk-depolama-alanıaçma
harddisk-depolama-alanıaçma

Bilgisayarınızda sakladığını tüm dosyalar aslında harddisk adı verilen parça da saklanmaktadır. Bu harddiskler hybrid,SSD ve HDD olarak ayrılabilir. Günümüzde en yaygın kullanılan harddisk türü HDD’dir.  Bu harddiskler verilerinizi saklamak için görevli bir bilgisayar bileşenidir.

Tabii ki bilgisayarlar da bir teknolojik alet olduğundan çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz.

Harddisk aygıtında verilerinizi saklarken dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü İnternet’ten indirdiğiniz tüm dosyalar harddiskte saklanır. Bu saklanan dosyalar arasında virüs bulunması sizin dosyalarınızı artık kullanılamayacak hale gelmesine sebep olacaktır.

Örneğin KeRanger virüsünü nasıl sileceğinizi bilmiyorsanız bu konuyu inceleyebilirsiniz.

Bu yazımızda bilgisayarda depolama alanı açmak konusuna değineceğiz ve sizlere bu konu doğrultusunda bilgiler vereceğiz.

HDD ve SSD gibi bilgisayar bileşenlerinin ülkemizde üretimi olmadığından maliyeti gayet tuzlu olabiliyor. Maliyet açısından insanlar daha düşük boyutlu harddisklere yöneliyor. Bu durumun da yarattığı sorunlar mevcut. Örneğin depolama alanınız çok hızlı bir şekilde tükeniyor ve artık dosya indirme işlemleri yapamayacak duruma geliyorsunuz.

Harddiskler hakkında daha detaylı bilgiler öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayınız. Bu aygıtların tarihçesi,ilk üretilme zamanı gibi bilgileri Wikipedia’dan öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarda Depolama Alanı Açmak

Bilgisayarınızda depolama alanının bitmesi durumunda sizin işinize yarayacak birçok çözümü aşağıda sıralayacağız. Bu adımları eksiksiz bir şekilde yaparak bilgisayarda depolama alanı açmak sorununu rahatlıkla çözebilirsiniz.

Windows Disk Temizleme Aracı

Bu sorunu Windows işletim sisteminde çözmek istiyorsanız, Windows sizler için disk temizleme aracı hizmetini sunmuş durumda.

Disk temizleme aracını başlatmak için Bilgisayarım klasörüne girmeniz gerekmektedir. Bu bölümde sizin harddiskinizin bölümlerini ve kapasitesini görebilirsiniz.

İlk olarak aşağıdaki resimde bulunan windows işaretli disk sürücüsüne sağ tıklayınız. Yerel Disk (C:) yazan bölüm genelde Windows işletim sisteminin kurulu olduğu disktir.

Bu diske sağ tıkladıktan sonra en aşağıda “Özellikler” yazan menü butonuna tıklayınız.

diskalanıaçmak
Disk Alanı Açmak

Ardından aşağıdaki gibi diskinizin boyut yönetim ekranı karşınıza çıkacaktır. Burada oklar ile belirtilen “Diski Temizle” seçeneğine tıklayın ve disk temizleme işlemine başlayınız. Ardından verilen direktifler ile ilerleyerek diskinizden birkaç GB dosya silebilirsiniz.

disktemizlemearaci
disktemizlemearaci

Gereksiz Dosyaları Manuel Olarak Silin

Bu işlemi disk temizleme aracından yapabileceğiniz gibi manuel olarak da yapabilmeniz mümkün… Vereceğimiz direktifleri uygulayarak yüksek boyutlu temizleme işlemi yaparak bilgisayarda depolama alanı açmak sorununuzu çözebilirsiniz.

Windows tuşuna basarak “Başlat” menüsüne tıklayınız.Buradan arama bölümüne “Çalıştır” yazarak bu programı başlatınız. Veya kısayol olarak klavyenizde “Windows tuşu + R Tuşu” aynı anda basarak “Çalıştır” ekranına ulaşınız.

Ardından çıkan boşluğa aşağıdaki resimdeki gibi “%temp” yazınız.

bilgisayardadepolamalaniacmak
bilgisayarda depolamalani acmak

Bu klasöre ulaştıktan sonra gördüğünüz tüm dosyaları silebilirsiniz. Yapılan bu işlemde bilgisayarınızın çöp dosyalarını silebilirsiniz. İşlem sonucunda bilgisayarınız herhangi bir zarar görmez.

Program Kaldırma Yöntemi

Bilgisayarınızda kullanmadığınız programları silerek alan açabilirsiniz.

Windows başlat bölümünden program kaldır şeklinde arama yaparak program kaldırma bölümüne ulaşabilirsiniz.

Burada kullanılmayan programlarınızı kaldırın ve disk alanından tasarruf edin. Bilgisayarda depolama alanı açmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Program İle Disk Alanı Temizleme

Diskinizde temizlik işlemi yapmak istiyorsanız yukarıdaki işlemleri yapmalısınız. Eğer bu işlemleri yapamadıysanız sizin yerinize bu işlemleri yapacak bir program bulunmaktadır.

Advanced System Care ile bilgisayarınızda birçok hatayı düzeltebilir ve disk alanı açabilirsiniz.

Bu programı indirip kurulumunu yaptıktan sonra başlatmanız yeterli olacaktır. Programı başlattıktan sonra belirli bir süre beklemeniz gerekmektedir. Bekleme süresinden sonra program bilgisayarınızda birçok bölümü düzeltecek ve temizleyecektir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.