Teknoloji Haberleri, Oyun Haberleri, Mobil Haberler

Bilgisayar Enerji Tasarrufu Yöntemleri

0 680

Teknoloji ve elektrik hayatımızda vazgeçilmez olarak kullanılan araçlardandır. Özellikle elektrik olmazsa çoğu teknolojik alet çalışmazdı ve teknolojide büyük aksaklıklar olurdu. Dijital endüstriyeli elektrik olmadan büyük aksamalar yaşardı ve günümüzdeki kadar gelişmezdi. Daha çok mekanik endüstriyeli ön planda olurdu. Bilgisayarlarda elektrikle çalışan teknolojik aygıtlardandır.bilgisayar enerji tasarrufu yöntemleri

Elektriğin bu denli önemli bir enerji olması, elektriği kullanırken tasarruf etmemiz gerektiğini vurgular hale gelmiştir. Bilgisayarlarda enerji tasarrufu yaparak hem elektrikten hem de bataryanızın ömründen tasarruf edebilirsiniz. Bu yazımızda bilgisayar enerji tasarrufu yöntemlerine değinerek nasıl güçten tasarruf edebileceğinizi sizlere yardımcı methodlar ile anlatacağız.

Bu methodları uygulayarak laptop bataryanızın daha uzun ömürlü olmasını ve bataryanızın kullanım ömrünün uzamasına yardımcı olur.

Eğer masaüstü bilgisayarınız varsa ve bu methodları uygularsanız, ay sonunda elektrik faturanızda az da olsa bir düzelme görülecektir.

Bir masaüstü bilgisayar ortalama olarak aylık 17-20 TL arasında elektrik harcamaktadır. Bu miktarı düşürmek için vereceğimiz adımları birer birer uygulamalısınız.

Bilgisayar enerji tasarrufu yöntemleri

 

Harici USB aygıtlarına dikkat edin

Laptop veya Masaüstü bilgisayarınızda USB soketine bağladığınız her cihaz sizin bilgisayarınızdan güç çeker bu yüzden USB soketine takmış olduğunuz telefon,herhangi şarj cihazları,kulaklık,kamera gibi aygıtlar sizin bilgisayarınızdan güç çeker. Laptoplar da bu güç çekme işlemi bataryadan sağlandığı için bataryanız çabuk boşalacaktır ve çabuk boşalması durumunda li-ion pilinizin kimyasal tepkimeye gireceğinin göstergesidir. Bu tepkime sonucunda pil hücrelerinin ömrünün kısalması söz konusudur.

Güç Tasarrufu Modunu Etkinleştirin

Bu işlem sonucunda güç tasarruf etkin olur. Güç tasarrufunun etkin olması sizin işlemcinizin ve diğer bilgisayar bileşenlerinizin daha az performansta çalışmasına neden olacağından az performans = az güç ilkesini yerine getirmiş olur. Bu ilke sonucunda bilgisayar enerji tasarrufu yöntemlerinden birisi etkinleşmiş olur.

Windows 10 işletim sisteminde güç tasarrufu modunu açmak için işlemlerin bulunduğu sağ alttaki simgelerden batarya ikonuna tıklamalısınız. Batarya ikonuna tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bir ekran çıkacaktır.

windows10-güçtasarrufu
windows 10 Güç Tasarrufu

Burada mavi şekilde gözüken ayar çubuğunu “En iyi pil ömrü” yazan kısıma getirmeniz durumunda güç tasarrufu etkinleşecektir. Bu işlem sonucunda bilgisayar bileşenleriniz daha az güç harcayarak güç tasarrufu yapacaktır. Bilgisayar enerji tasarrufu yöntemleri konusunda bir adım olabilecek bir yöntem olabileceğinden bu adımı atlamamanızı tavsiye ederiz.

 

Kullanmadığınız anlarda kapatın

Bilgisayarınızı kullanmadığınız anlarda kullanımına biraz ara verin yani kapatın. Eğer kapatma seçeneğine sıcak bakmıyorsanız, uykuya alma işlemini de yapabilirsiniz. Bu işlemler sonucunda bataryanızı kullanmayacağınızdan güç tasarrufu elde edebilirsiniz.

Ev kullanımında enerji tasarrufu yapmak istiyorsanız EnerjiSA elektrik dağıtım şirketinin önerdiği tasarruf ilkelerine göz gezdirebilirsiniz.

Kullanılmayan Uygulamaları Kapatarak Tasarruf Et

Başlıkta da belirttiğimiz kullanmadığınız uygulamalar arka planda sürekli veri tüketeceğinden bilgisayarınızı ve bataryanızı aktif olarak kullanır. Arka planda çalışan programları kapatmak için görev yöneticine girmelisiniz. Burada kullanmadığınız programları tespit ederek onları kapatmalısınız. Böylece işlemci kullanımı ve bellek kullanımı düşeceğinden güç tasarruf işlemi gerçekleşecektir.

Görev yöneticisine girmek için klavyenizden “Ctrl+Alt+Delete” tuşlarına aynı anda basmanız gerekmektedir. Bu tuşlara basmanızın ardından görev yöneticisi aktif hale gelir ve bilgisayarınızda aktif çalışan programları gösterir.

windows 7-gorevyöneticisi
windows 7-gorev yöneticisi
windows10-gorevyöneticisi
windows 10-gorev yöneticisi

 

 

 

 

 

 

 

 

Windows 7 ve Windows 10 işletim sistemlerinde bulunan görev yöneticilerinin görsellerini yukarda belirttik.

Gereksiz programları bu listelerden saptayıp, ardından işlemin üzerine gelerek sağ tıklamanız gerekir. Sağ tıkladıktan sonra “Görevi Sonlandır” yazısına tıklayın. Bu tıklamadan sonra uygulama kapatılacaktır.

Bilgisayar enerji tasarrufu yöntemlerinden olan bu methodu denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Zira yukardaki yöntemlerden en etkili ve basit olanı bu yöntemdir.

Teknolojinin insan üzerinde etkisini anlatan yazımıza gitmek için tıklayınız.

Ekran Parlaklığı Kısarak Enerji Tasarrufu

Bu yöntem laptop bilgisayarınız varsa etkili olabilecek bir yöntemdir.

Ekran parlaklığınızı kısmanız durumunda bataryaya binen yük azalacağından güç tasarrufu yapılmış olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.