Teknoloji Haberleri, Oyun Haberleri, Mobil Haberler

En Çok Satan PC Oyunları – Dünya Genelinde

0 66

"<yoastmark

Dünyada en çok satan PC oyunları, bugüne kadar milyonlarca satarak oyun tarihine adını yazmıştır. Tüm zamanların en çok satan PC oyunları arasında, çocukluğumuzdan beri vazgeçemediğimiz nostaljik oyunların yanı sıra piyasaya oldukça yeni bir dönemde çıkan ve kısa sürede büyük beğeni toplayan oyunlar da yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre en çok satan oyunların listesi şu şekilde sıralanabilmektedir:

 

  1. Tetris
  2. Minecraft
  3. GTA-5
  4. Wii Spor
  5. PlayerUnknown’s Battlegrounds

Oyun kategorimize girerek daha farklı oyunlar bulabilirsiniz.

Peki Oyun Nedir ? bunu biliyor musunuz ?

Tetris

Tetris, efsaneleşen ve kült hale gelen oyunlardan birisidir.  Oyunun ilk olarak 1985 yılında bilgisayar mühendisi Aleksey Pajitov tarafından tasarlandığı bilinmektedir. Oyun 500 milyon ile en çok satan PC oyunları arasında ilk sırada yer almıştır. Bunun yanında oyun için tasarlanan cihazların da kendi döneminde oldukça popüler olduğu söylenebilmektedir.

Oyunda iki boyutlu oyun alanına yukarıdan sürüklenen dört parçalı blokların denetimli bir şekilde iniş yapmasını sağlamak amaçlanmaktadır. Bloklar yatay veya dikey şekilde konumlandırılarak aralarda hiç boşluk oluşmaması sağlanmaktadır. Bu işlem içinse bloklar döndürülerek veya sağa sola hareket ettirilerek kullanılabilmektedir.

Minecraft

Minecraft, piyasaya 2009 yılında çıkmış bir oyun olarak kısa sürede büyük bir başarı elde etmiştir. Bu sayede en çok satan PC oyunları arasında ikinci sırada yer almıştır. Oyunun çıkış tarihinin 2009 olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar ise oyununun 176 milyonun üzerinde satış rakamı olduğunu göstermektedir. Oyunun geliştiricisinin Markus Notch Persson olduğu bilinmektedir. Oyuna dair bilinmesi gereken bilgilerden birisi ise 2,5 milyar Dolara oyunun yayımcısı Mojang ile birlikte Microsoft’a satılmış olduğudur.

Minecraft oyununda farklı oyun tipleri bulunmaktadır. Pikseller ile kendiniz için bir dünya yaratmanız sağlanmaktadır. Farklı oyun tiplerinde özellikler değişiklik göstermektedir.

Grand theft Auto V

GTA V, yalnızca Grand Theft Auto serisinin değil, tüm PC oyunlarının arasında en çok satanlar arasına girmeyi başarmıştır. Oyun 2013 yılında Rockstar Games tarafından yayınlanmıştır. Grand Theft Auto V, bugüne kadar 110 milyonun üzerinde satış rakamlarıyla en çok satın alınan oyunlar arasında 3. sırada yer almaktadır.

Oyunda üç farklı karakter bulunmaktadır. Michael, Franklin ve Trevor olarak adlandırılan bu karakterlerin farklı yetenekleri bulunmaktadır. Oyun Los Santos şehrinde geçmektedir. Açık uçlu bir aksiyon oyunudur.

Wii Sports

Wii Sports, 83 milyonun üzerindeki satış rakamları ile dünyanın çok satan oyunları sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır. Oyun Nintendo tarafından 2006 yılında piyasaya sürülmüştür. Wii Sports, 2009 yılında en iyi video oyunu seçilmiştir. Bu özelliği ile Super Mario Bros oyununu geride bırakmıştır. Oyunun piyasaya sürüldükten sonraki ilk üç yılda toplamda 60 milyonun üzerinde satın alındığı bilinmektedir. Günümüzde ise halen en çok satan oyunlar sıralamasında yerini korumaktadır.

Wii Sports oyununda farklı sportif aktiviteleri, gerçek hayattaki şekilde hareket ederek kontrol etmektedir.

PUBG

PlayerUnknown’s Battlegrounds yani bilinen adıyla PUBG, 2017 yılında yayınlanmıştır. Bluehole tarafından yayınlanan oyun çok oyunculu olarak oynanmaktadır. Oyun her ne kadar 2017 yılında yayınlanmış olsa da, Android ve iOS işletim sistemlerine de uyumlu hale gelmesi 2018 yılında gerçekleşmiştir. Günümüzde yalnızca bilgisayarlarda değil, mobil cihazlarda da oldukça popülerdir.

Oyunda oyuna aynı anda 100 kişi girmektedir. Oyunu kazanmak içinse rakiplerin yok edilmesi gerekmektedir. Rakiplere karşı takım olarak da savaşabilmeniz mümkündür. Bu durumda oyun sonunda hayatta kalmayı başaran takım olmanız gerekmektedir. Oyun bugüne kadar 50 milyonun üzerinde satılmıştır. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.