Teknoloji Haberleri, Oyun Haberleri, Mobil Haberler

Microsoft Gazetecilerin İşine Son Verdi… İnsan Gazetecilerin Yerine Yapay Zeka Robotlarla Çalışacak…

0 90

Microsoft Gazetecilerin İşine Son Verdi… İnsan Gazetecilerin Yerine  Yapay Zeka Robotlarla Çalışacak…

Microsoft ilerleyen zamanlarda bazı işler için yapay zeka robotları, yani otomatik sistemleri kullanacağını açıkladı. Microsoft’un otomatik sistemleri kullanmayı planladığı çalışma alanları şunlardır:

  • Microsoft web sitesinde yayınlanmak üzere yeni hikayeler seçmek, 
  • Microsoft haber öykülerini düzenlemek,
  • ABD ve İngiltere’de medyaya sunulacak haberlere ait raporların seçimi gibi işlerde otomatik sistemlerin kullanımına geçiliyor. 

Günümüzde haber kuruluşlarının kullanacağı yazıların düzenlenmesi ya da eldeki öykülerin düzenlenmesi ile MSN sitesinde başlıkların oluşturulması, resimlerin seçilmesi gibi işlemler halen bu iş için istihdam edilen gazeteciler tarafından yapılıyor. 

En son edinilen bilgilere göre yapay zekanın bu bahse konu haber yapımı konularındaki işlerin tamamını yürütebileceği söylendi.

 Microsoft bunun kendi çalışma planında daha önceden karar verilmiş bir aşama olduğunu söylüyor.

Amerikan teknoloji devi Microsoft basına yaptığı açıklamada ‘’Bizde bütün başarılı şirketler gibi kendi işimizi düzenli olarak değerlendirmelere tabi tutuyoruz.  Bu değerlendirmeler sonucuna göre de bazı yerlerde daha çok yatırım yapılmasına ve zaman zaman da yeni istihdam alanları oluşturulmasına gerek duyuyoruz. Yapay zeka kullanımı alanını genişletmek, çok daha önceden yapmakta olduğumuz çalışmalarımızın bir sonucudur. Şirketimizde alınan kararın son dönemde ortaya çıkan salgın ve karantina tedbirleri ile ilgisi yok…’’diyor.

Gazeteciler Yapay Zekanın Yeterli Olmadığını Savunuyor

Microsoft kendi çalışma sisteminde, web sitelerinde hangi hikayelerin nasıl görüntüleneceğine ilişkin çalışmaları yapması için gazetecilere para öder.

Fakat Seattle Times tarafından bildirilen haberlere göre Haziran 2020 itibariyle ortalama 50 kadar sözleşmeli gazeteciye işleri bıraktırıldı. Yine aynı haberin devamında tam zamanlı görev yapan gazeteci ekibinin işine devam edeceği de belirtildi.

Makinelerin görevleri devraldığını düşünmek moral bozucu da olsa, girilmiş olan yol ister istemez bizi bu sonuçlara götürüyor. Görevden alınan bazı gazeteciler yapay zekanın katı editöryal yönergeleri tam olarak uygulayamayacağını da savundu. Ve bu konuda uyarıda bulundu. Sonuçta yapay zeka uygun olmayan hikayelerin basılmasına da sebep olabilir denildi.

Gazetecilerden bir tanesi ‘’Bütün zamanımı yapay zekanın insanların işlerini nasıl devralacağı konusunda haber yapmaya harcadım ve işte şimdi benim de işimi devraldı…’’ şeklinde ironik bir açıklamada bulundu. 

Microsoft Bu Düşünceyi Hayata Geçiren Tek Şirket Değil 

Konu ile ilgili bir başka haberde de Guardian gazetesi işini kaybeden kişilerin 27 tanesinin  Birleşik Krallık PA medyası tarafından işe alındığını bildirdi.

Microsoft gibi maliyetleri düşürmek için, robot gazeteciliği çalışmalarını denemekte olan daha başka teknoloji şirketleri de bulunuyor. Google yapay zekadan nasıl en verimli şekilde yararlanacağını anlamak için bu tür projelere büyük tutarlarda yatırım yapıyor. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.