Teknoloji Haberleri, Oyun Haberleri, Mobil Haberler

Klimasız Serinlemenin Yolları Nelerdir?

0 195

Klima, özellikle sıcak iklimlerde yaşayan bireyler için mutlaka kullanılması gereken bir iklimlendirme cihazıdır. Klima 1800’lerde üretilmiş ve o günden bu yana Amerika başta olmak üzere pek çok ülkede ve kıtada kullanılan bir iklimlendirme cihazı olmuştur. Gelişmiş bir ülkede bir klimaya sahip olmak çok kolay ve aynı zamanda bir o kadar da gereklidir. Ancak Türkiye gibi hala gelişmeye devam eden ülkeler için, klima cihazı çok pahalı bir ürün olabilir. Piyasada bulunan en düşük performanslı bir klima için ile minimum 3,000 TL ödemek gerekebiliyor. Ancak klimasız serinlemenin yolları da var ve bu yazıda sizlere klimasız serinlemenin yollarından bahsedeceğiz.

Klimaya Alternatif Üretilmiş Serinleme Araçları

  • Tavan Vantilatörü
  • Vantilatör
  • Sulu Soğutma Sistemleri
  • Termoelektrik soğutma sistemleri
  • Hava Perdesi

Yukarıda klimasız serinlemenin yolları için üretilmiş alternatif cihazlar bulunmaktadır ve bu cihazlar, 100TL’den 3,000 TL’ye kadar değişen fiyatlarda satılan ürünlerdir. Ancak hiçbir cihazın klima kadar serinletmeyeceğini bildiğinizi varsayarak yazımıza devam ediyoruz.

Sulu Soğutma Sistemleri Kullanın

Klimaya alternatif olarak üretilen ve 300 liradan başlayan fiyatlarla satışa çıkarılan sulu soğutma sistemleri, özellikle nem oranı düşük bölgelerde çok popüler bir cihaz. Mevcut bulunduğunuz konumda nem değerlerinin yüksek olması bu cihazı kullanmamanızı gerektirir.

Sulu soğutma sistemleri temel olarak soğuk suyun etkisi ile çalışmaktadır. Bu cihazlarda temel olarak soğuk su ile dolu bir hazne ve bu hazneden boşalan soğuk suyun temas ettiği bir petek bulunur. Söz konusu petek soğuk suyun damlaması ile ıslanır ve soğur. Soğuyan peteklere vantilatör üfleme yapar ve odadan alınan sıcak hava bir iki derece soğuyarak dışarı çıkar. Bu şekilde üretilen cihazlar oda ısısını birkaç derece düşürebilse de çok verimli bir soğutma sistemi sağlayamazlar.

Vantilatör

Klimasız serinlemenin yolları arasında olan vantilatör, oda içerisinde bulunan havayı sert bir şekilde üzerinize vurması sayesinde soğutucu bir etki yapar, yani sıcak havayı daha soğuk hissedersiniz, bu durum ağzınızdan yavaş çıkan havanın daha sıcak, hızlı çıkan havanın daha soğuk olması ile aynıdır. Çünkü belli bir basınç ile sıkıştırılan hava katıya daha yakın olur ve bu nedenle daha soğuk olarak hissedilir. Vantilatör sadece üzerinize geldiği zaman serinletici etki yapar, oda ısısını düşürmez.

Tavan Vantilatörü

Tavana takılan bir vantilatör aracılığı ile evi soğutan sistemlere verilen addır. Tavan vantilatörü, temel olarak diğer vantilatöre göre daha geniş pervanelere sahiptir ve bu da daha havayı daha hızlı püskürterek daha soğuk hissetmenizi sağlayacaktır.

Termoelektrik Sistemler

Termoelektrik soğutucular, temel olarak elektriğin gücünden yararlanarak ısıtma ve soğutma işlevi görürler. Peltier olarak da adlandırılan bu soğutucuya elektrik verildiğinde bir tarafı eksi 70 dereceye kadar düşen bir sıcaklığa sahip olurken diğer tarafı ise 100 derecelere kadar çıkabilen ısıya sahip olurlar.  Yani peltierin bir yüzü çok ısınırken diğer tarafı da o derece soğumaktadır.

Peltier veya termoelektrik soğutma sistemleri temel olarak satışa çıkmamış olan ürünler olsa da evde kendiniz termoelektrik soğutucunuzu yapabilirsiniz. Peltierlere üfleyen bir vantilatör sayesinde sizler de soğutma sisteminizi kurabilirsiniz.

Termoelektrik sistemleri şu ana kadar büyük ölçüde hiç satılmamış olan soğutma sistemleridir. Sadece bireysel soğutucu olarak kullanılan termoelektrik sistemlerin soğutma sistemlerinde kullanılmamasının en önemli nedenleri, verim alamadığınız bir soğutma performansı sağlaması ve peltier cihazlarının yüksek ısı ve soğuktan dolayı çabuk bozulmasıdır.

Hava Perdesi

Hava perdesi ısı muhafazası için kullanılan önemli sistemlerden biridir. Klimanın çalıştığı bir alandaki havayı aynı sıcaklıkta tutmak için hava perdesi kullanılacaktır. Hava perdesi oda sıcaklığını korumakta ve ısınmasını ve soğumasını engellemektedir. Hava perdesini kendiniz akıllıca kullanarak da soğutma sisteminizi kurabilirsiniz.  Gece saatleri günün en soğuk zamanlarıdır, bu zamanlarda evinizi havalandırabilir ve içerideki soğuk havayı tutmak için hava perdesini çalıştırabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.