Teknoloji Haberleri, Oyun Haberleri, Mobil Haberler

Telefonu Daha Hızlı Şarj Etmek İçin Yollar

0 53

Telefonların şarj olma süresi ve kullanım süresi tamamen batarya gücü ile ilgili bir konu olmaktadır. Batarya gücü yüksek olan telefonlar daha geç şarj olabilse de şarj ömrü daha fazladır. Günümüzde şarjınız 3-4 saatlik bir telefon kullanımı ile bitiriyorsa, zayıf bir bataryaya sahip olduğunuz söylenebilir. Bataryanız zayıfsa, daha güçlü bir batarya veya bataryası daha güçlü bir telefon almak yerine, mevcut telefonu daha hızlı şarj etmek için bizden bazı çözüm önerileri alabilirsiniz.

Telefon Şarjı Neden Çabuk Biter

Telefonların şarjlarının çabuk bitmesi, batarya ve elbette telefonun işlemcisi ile ilgili olabilir. Aşağıda telefonunuzun şarjının çabuk bitme nedenlerini belirttik.

  1. Düşük Batarya Gücü
  2. Yüksek Veri Kullanımı
  3. Yüksek Parlaklık Düzeyi
  4. Yüksek Grafik İmkânı Sunan Telefon Kullanmak
  5. İşlemcisi Yüksek Telefon Kullanmak

Normal şartlar altında telefonunuzun işlemcisi ve grafik kalitesi yüksek ise, telefon üreticileri buna göre batarya gücü üretir. Çünkü yüksek grafik gücü kullanan telefonların şarjları çok çabuk biter. Normal şartlar altında, telefonların ideal batarya gücü 2,500 mAh ya da 3,000 mAh olmalıdır. Ancak telefonun grafik kalitesinin yüksek olması, şark gücününün minimum 4,000 mAh olmasını zorunlu kılmaktadır.

Bazı Cihazlarda Batarya Gücü

İphone Model Telefonlar: 1,300 mAh-2,300mAh

Samsung Model Telefonlar: 1,800mAh- 3,000mAh

Xiaomi Model Telefonlar: 2,500mAh- 6,000mAh

Görmüş olduğunuz gibi batarya gücü konusunda Xiaomi açık ara önde. Xiaomi’nin üretmiş olduğu en düşük batarya gücüne sahip telefonlar, İphone model telefonların en üst batarya gücüne sahip olan telefonlarını bile geride bırakıyor ve batarya gücü konusunda ne kadar üstün performans sahibi olduklarını bir kez daha gösteriyor.

Telefon Nasıl Daha Hızlı Şarj Edilir?

  • Uçak Modu Kullanın
  • Parlaklığı Düşürün
  • Bildirim gönderen uygulamaları etkisiz bırakın.
  • Arka planda çalışan uygulama bırakmayın
  • Yüksek amper şarj aleti kullanın.

Uçak Modu Kullanarak Daha Hızlı Şarj Edin

Uçak modu, telefonların veri kulanımını ve özellikler işlemciyi ve RAM’i yoran daha fazla şarj tüketmesine neden olan bütün verileri devre dışı bırakır. Yapılan bazı tespitlere göre, uçak modu kullanımı telefondan telefona göre de değişmekle beraber en az yüzde 10 daha hızlı şarj imkânı sunarken, bazı telefonlarda ise bu oranın yüzde 30’a kadar ulaşabildiğini göstermektedir. Yani telefonunuz bir saate yüzde 60 şarj ediliyorsa, uçak modu kullanımı bu miktarı ortalama yüzde 66’ya kadar çıkartabilir.

Parlaklığı Düşürün

Telefonu daha hızlı şarj etmek için, düşük parlaklık kullanımı gerekli olabilir. Eğer telefonunuz açık bir şekilde şarj ediliyor ise, parlaklığı düşürmeniz daha az elektrik tüketecek doğal olarak şarj olma hızınız artacaktır.

Bildirim Gönderen Uygulamaları Devre Dışı Bırakın

Bildirim gönderen uygulamar, telefonunuza arka planda sürekli bildirimler gönderir ve bir nevi arka planda çalışır durumda olurlar. Örnek olarak adımsayar, bazı oyunlar, kitap veya film uygulamaları.  Bu uygulamarı sizlere arka planda sürekli bildirim göndererek şarj gücünden pay alırlar. Bu oran az olsa da bildirim gönderen uygulamaları devre dışı bırakmak, telefonunuzun şarj hızını saate %1-2 artırabilir.

Arkaplanda Çalışan Uygulamaları Kapatın

Arkaplanda, adımsayar veya oyun gibi çalışan ve sürekli olarak pil gücünü tüketen uygulamalar vardır. Arkaplandaki uygulamaları kapatarak telefonunuzu daha hızlı şarj edebilirsiniz.

Yüksek Amper Şarj Aleti Kullanın

Bazen telefonların yavaş şarj olmasının nedeni, şarj aletinin yeterli güç verememesi olabilir. Örneğin şarj aletiniz 1 Amper ise, bunu 1,5 Amper olarak değiştirmek telefonu yüzde 50 daha hızlı şarj edecektir. Telefonu daha hızlı şarj etmek için bu en etkili yöntemdir.

Telefonu daha hızlı şarj etmek için çok yüksek amper gücüne sahip cihazlardan kaçının. Mevcut kullandığınız aletten en fazla 0,5 A daha hızlı şarj eden cihazları kullanmanız yeterli olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.