Teknoloji Haberleri, Oyun Haberleri, Mobil Haberler

Da Pa Değerleri Nedir? Spam Skoru Nedir?

0 98

Da Pa Değerleri Nedir? Spam Skoru Nedir?

Web site içeriklerinin Google tarafından doğru görülmesi ve Google’nin doğru aramalar yaparak sonuçları ürereblmesi adına sahip olduğu sistemi sürekli olarak iyileştirme çabasına girer ve arama sonuçlarında da aranılan kelime ile alakalı ilgili içeriklere sahip sayfaların listelenmesini sağlar. Bu noktada ilgili sitenizin Google tarafından daha iyi görülmesi ve analiz edilmesi açısından Da Pa değerlerinin iyi olması gerekmektedir. Peki Da Pa değerleri nedir? Bu değerler nasıl artırılır? Spam skoru ile arasındaki ilişkiler nedir? İşte detaylar…

Da Pa Değerleri

Da Pa Değerleri
Da Pa Değerleri

Da ve Pa değerleri web sitelerinin olmazsa olmaz değerlerindendir. Özellikle de sürekli olarak içerik üretilen sitelerde bu değerlere ekstra önem verilmektedir. Spam skoru ile birlikte el alınan bu parametreler web sitesini değerlendirmesinin en iyi biçimde değerlendirilmesi için site sahiplerine veri sağlamaktadır. Buna karşın Google, web siteleri için hiçbir şekilde Da ve Pa değerlerini duyurmaz. Bu değere ancak site sahiplerinin kendilerinin yapacağı analizler ile erişilir veya sırf bunun için hizmet veren siteler kullanılabilir.

Da PA Değerleri: DA Değeri Nedir?

Da değeri, bir diğer adıyla Domain Authority, alan adı imajı veya alan adı gücü olarak tanımlanmaktadır. yani alan adına etki eden bu değer sizin alan adınızın belirli karakteristik özelliklerine etki eder. Buna göre alan adının:

 • Ne kadar zamandan beri yayında olduğu,
 • Dış kaynaklar üzerinde alan isminin ne kadar geçtiği,
 • Alan adı uzunluğu ve niteliği gibi çeşitli parametrelere göre değerlendirilmesi neticesinde ortaya çıkan parametredir.

Buna göre alan adının eski olması yani uzun zamandır kullanımda olması Da değerinin o kadar yüksek puan alması demektir. Ayrıca kısa domainlerin yine etkileri daha fazladır. Bu domainler doğrudan trafik almaya müsait oldukları için bu kadar etkili olabilirler.

Yine bu noktada elinizdeki domainin zirvedeki domainler ile benzerliği de Da değerini artıran bir diğer kriterdir. Örnek olarak, Facebok gibi bir alan adının hatalı yazım sebebi ile ciddi bir trafiğe sahip olacağı görülebilir. Otorite doğrudan yükselecektir.

Normal şartlara göre ise 2 yıl ve daha fazla ile kullanılan domainler için en önemli kriter ise dışarıdan alacağı bağlantılardır.

Da Pa Değerleri: PA Değeri Nedir?

Pa değeri ise, bir diğer ismiyle Page Authority, bir web sitesinin domaini altında yer alan sayfanın gücünü temsil etmektedir. Buna göre site domaini ile altındaki sayfaların aynı seviyede güç açısından olmayabilir. Sayfalar içerisinde de ekstra çalışmalar yapılmalıdır. Pa değerini yükselten en iyi kriter ise SEO kriterleridir. Buna göre SEO çalışmalarının iyi olması gerekmektedir.

SEO çalışmalarını yaparak PA değerini yükseltebilirsiniz. Peki SEO çalışmaları nasıl yapılır?

Da Pa Değerleri: PA Değeri İçin Gerekli SEO Kriterleri

PA Değeri İçin Gerekli SEO Kriterleri
PA Değeri İçin Gerekli SEO Kriterleri

Pa değerinin yükseltilmesi için SEO çalışmasının yapılması gereklidir. Bu noktada SEO çalışması çok geniş kapsamlı olup insanların gerçekten emek vermesi gereken bir kriterdir. Buna göre SEO çalışmalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Odak anahtar kelime belirleme,
 • Odak anahtar kelimenin başlıkta geçmesi,
 • Yazı alt başlıklarının en az birinde odak anahtar kelimenin geçmesi,
 • Başlıkları H1,H2,H3 olarak ayırmak,
 • İçeriğe kaliteli resimler eklemek,
 • Resim alt yazıları eklemek,
 • Meta açıklamasını içerisinde odak anahtar kelime geçecek biçimde girmek,
 • Yazıyı en az 300 kelimeden oluşturmak,
 • Odak anahtar kelime uzunluğunu kısa tutmamak,
 • Kelime sayısına göre odak anahtar kelimeyi birkaç defa yazıda geçirmek

Bu gibi kriterlere uyulduğu zaman SEO yapılandırması büyük ölçüde gerçekleşecektir. Böylelikle web site içeriğiniz Google tarafından daha kolay yakalanacak olup Pa skoru da haliyle yükselecektir. Teknoloji odaklı olarak gerçekleştireceğiniz SEO yapılandırması sizlere birçok anlamda katkı da sağlayacaktır.

Spam Skoru Nedir?

Bir diğer ifade ise spam skorudur. Spam skoru, PA ve DA değerleri ile ters orantılı çalışan bir sistemdir. SEO değerlendirmesini de bütünüyle değiştirebilen bir etkiye sahip olan spam skoru oldukça etkili bir skor aracıdır. Site içerisinde yer alan içeriklerin ne denli orijinal olduğu ve yine Google tarafından yanıltıcı olarak tanımlanan eylemlerin içeride ne kadar yapıldığı bu skora göre hesaplanmaktadır.

Spam skoru yüksek olan bir web sitesinin DA ve PA değerlerinin yüksek olması pek beklenmez. Bu durum olsa bile sitenin arama sonuçları üzerinde yükselmesi mümkün değildir.

Bunun nedeni ise Spam skorunun Google tarafından sahip olduğunuz web siteye verilmiş muhtemel cezaları da kapsayan bir değerdir.

Site Otoritesinin Artması İçin Ne Yapılmalı

Site otoritelerinin artması için yapılması gereken en temel şey spam skorunun minimum seviyelere hatta sıfır noktasına indirilmesidir. Bununla birlikte PA ve DA değerlerinin de yükseltilmesi gerekmektedir. Bunu yaparak belirli zaman içerisinde yükselişe geçmeniz mümkün olacaktır.

Ancak en temel noktada sabır gerektiren işlerdir. Çünkü PA ve DA değerleri hemen yükselmez. SEO yapılandırması, domain süresinin uzatılması gibi durumlar bu noktada etkili olacaktır. En nihayetinde ise web sitesinin Da ve Pa değerleri noktasında artış olacağı da görülecektir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.